WYLATOWO
województwo kujawsko - pomorskie, powiat mogileński



(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2015)


(fot. Marcin Szukała - 2015)


(fot. Marcin Szukała - 2015)


(fot. Marcin Szukała - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Mogilno, 6 km na pd. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1761 r. Zbudowany z fundacji Michała Kościeszki Kosmowskiego opata trzemeszeńskiego. W 1817 r. zwieńczenia wież zmieniono na dach namiotowe. Renowacja wykonana w latach 1952 – 61. W 2012 r. generalny remont z wymianą dachówki na gont i przebudową zwieńczeń wież.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu barokowym. Pseudobazylikowy, nawy boczne niższe od głównej. Prezbiterium równe szerokości głównej nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Fasada frontowa z trójkątnym szczytem pośrodku i dwoma niskimi wieżami po bokach konstrukcji słupowej. Zwieńczonymi barokowymi hełmami blaszanymi z latarniami. Kruchta z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z chorągiewką i z datą. Osobne dachy pulpitowe nad nawami bocznymi. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z arkadami. Stropy płaskie z fasetami. W nawach bocznych od strony frontowej umieszczono kaplice. Chór muzyczny wsparty na konstrukcji kruchty z wystawką w części środkowej. Prospekt organowy klasycystyczny z 1 poł. XIX w., autorstwa Jana Welzanta z instrumentem 8 głosowym Paula Voelknera z 1910 r. Skromna polichromia z lat 20 XX w. figuralna na stropie, uzupełniona ornamentem geometryczno – roślinnym. Portrety świętych na parapecie chóru. Ołtarz główny rokokowy z krucyfiksem barokowym z 2 poł. XVII w. Ołtarze boczne z 1691 r. Ołtarze w kaplicach barokowo – klasycystyczne z k. XVIII w. Ambona i chrzcielnica rokokowe z 2 poł. XVIII w. Kropielnica granitowa z XV w. Plebania murowana z poł. XIX w.

Także warto zobaczyć. Maszt telefoniczny z 1996 r., szachulcowy młyn z przeł. XIX i XX w. Wylotowo przyciąga miłośników UFO badających zagadkę, tradycyjnie co roku na polach pojawiają się geometryczne wzory.

Literatura. [1][16c][39][Mogilno – Grzegorz Ratajski – WBP – 1998]

Strona główna