WROCŁAW – DĄBIE
województwo dolnośląskie, powiat wrocławski



(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(pocztówka z p. lat 30 XX w.)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(fot. Marcin Szukała - 2007)


(pocztówka zlat 30 XX w.)

Położenie. Miasto siedziba województwa dolnośląskiego. Kościół znajduje się na ul. Wittiga 10.

Historia. Kościół p.w. MB Pocieszenia 1919 r. Zbudowany wg projektu Josepha Ebersa przez zakon Redemptorystów. Drewno do budowy pochodzi z rusztowania użytego do remontu wieży katedry. Remontowany po zniszczeniach 2 wojny światowej w 1945 r. Restaurowany w latach 1995 – 2005.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, trójnawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Bazylikowy, nawy boczne niższe. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty trójbocznie z bocznymi zakrystią i aneksem. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną hełmem ostrosłupowym z latarnią. Wnętrze otynkowane, podzielone dwoma rzędami słupów z mieczami po trzy sztuki. Strop płaski. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z prospektem organowym 9 głosowym sprowadzone po 1945 r. z nieustalonego miejsca, przebudowane w 2004 r. przez Antoniego Szydłowskiego. Posadzka murowana. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona neobarokowe z ok. 1920 r. Chrzcielnica neogotycka z ok. 1920 r. Obok kościoła dom parafialny z 1995 r. z Kaplicą Katyńską i Sanktuarium Golgoty Wschodu. W pobliżu kościoła szopka z żywymi zwierzętami.

Także warto zobaczyć. Miasto Wrocław posiada dużo zabytków i atrakcji turystycznych. W tym kościoły drewniane w parku Szczytnickim, Pracze Odrzańskie i Swojczycach.

Literatura. [23]

Strona główna