WILCZYN - WILCZOGÓRA
województwo wielkopolskie, powiat koniński

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 29 km na pn. od Konina.

Historia. Kościół p.w. Świętej Tekli z 1781 r. Zbudowana jako kaplica szpitalna p.w. Świętego Ducha.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z barokowym krucyfiksem na zewnątrz i z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz w prezbiterium spłaszczone sklepienie kolebkowe, w nawie strop płaski z fasetą. Chór muzyczny nadwieszony o prostej linii parapetu. Podłoga z desek drewnianych. Zachowana polichromia architektoniczna na ścianach. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z k. XVIII w. obrazami autorstwa Antoniego Szułczyńskiego z ok. 1900 r. Ambona rokokowa. Krucyfiks z 2 poł. XVIII w. Wokół ogrodzenie z cegły i metalowych segmentów.

Także warto zobaczyć. Kościół gotycki z 1566 r.

Literatura. [1][2][6]