WIERZBICA
województwo lubelskie, powiat tomaszowski

(reprodukcja - Katalog zabytków sztuki - Tomaszów Lubelski i okolice - 1982)

(reprodukcja - Przemyskie Dzwony 1992 nr 3)

Położenie. Wieś w gm. Lubycza Królewska, ok. 22 km na pd. – wsch. od Tomaszowa Lubelskiego.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Michała Archanioła z 1887 r. Uważana za największą cerkiew na Zamojszczyźnie. Użytkowana na magazyn nawozów sztucznych po 2 wojnie światowej. Zawaliła się w 1992 r. Resztki materiału wykorzystano do rekonstrukcji cerkwi w Korczminie. Dzwonnicę rozebrano w 1952 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Trójdzielna. Orientowana. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie. Dach z trzema ośmiobocznymi kopułami krytymi blachą z latarniami. Zwieńczonymi wieżyczkami z kopułami i latarniami. Okap wokół świątyni zniszczony ok. 1963 r. Wewnątrz w babińcu chór nadwieszony w kształcie litery U. Polichromia z k. XIX w. Dzwonnica drewniana z okresu budowy świątyni.

Także warto zobaczyć. Dwór z 1846 r. Kaplicę murowaną.