STĘPIEŃ
województwo zachodniopomorskie, powiat szczecinecki

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Renata Nowińska - 2020)

Położenie. Wieś w gm. Biały Bór, ok. 15 km na pn. od Szczecinka.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Chrystusa Króla z poł. XVII w. Przejęty przez kościół katolicki po 2 wojnie światowej.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty prostokątnie. Zakrystia wydzielona wewnątrz pod chórem. Wieża drewniana osadzona na nawie. Zwieńczona cebulastym hełmem blaszanym, osadzonym na ośmiobocznym bębnie. Dwa dzwony z 1881 r. z odlewni w Bochum. Fasada frontowa oszalowana deskami. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop belkowy. Chór muzyczny i empory boczne wsparte na słupach. Prospekt organowy neogotycki firmy Christian Friedrich Volkner. Posadzka murowana z płytkami. Ołtarz główny renesansowy z poł. XVII w. Świątynia otoczony murem z kamienia polnego.