SKROŃSKO
województwo opolskie, powiat oleski

(fot. Paweł Michalik - przed 1999)

(reprodukcja - Posłaniec Niedzielny 1911 nr 8)

(zdjęcie z p. XX w. - przekazał Jacek Kubik)

Położenie. Wieś w gm. Gorzów Śląski, 12 km na pn. od Olesna.

Historia. Kościół p.w. Świętych Walentego i Bartłomieja z ok. 1600 r. Remontowany w latach 1909 – 10. Spalony 27 września 1999 r. prawdopodobnie dla zatarcia śladów włamania. Był to zabytek klasy „0”.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wieża od frontu konstrukcji słupowej, nadbudowana nad nawą. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczkę na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny o prostej linii parapetu. Ołtarz główny barokowy z p. XVIII w. Ambona w stylu regencji. Dwie ławy kolatorskie z XVIII w. Epitafia renesansowe z 2 poł. XVII w. rodziny Skrońskich.