RYCHŁOCICE
województwo łódzkie, powiat wieluński

(fot. Michał Rychlik - 2006)

(fot. Michał Rychlik - 2013)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(reprodukcja - Wieś i Miasteczko - Materiały do architektury polskiej – tom I - 1916)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Konopnica, ok. 25 km na pn. – wsch. od Wielunia.

Historia. Kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej MP z 1918 r. Zbudowany staraniem Lucyny Trepki. W trakcie wojny zamieniony na magazyn zbożowy. Odnowiony w 1950 r. Restaurowany w latach 2014 – 18.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz stop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Wyposażenie wnętrza głównie późnobarokowe: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona. Stacje Drogi Krzyżowej. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym.

Także warto zobaczyć. Dwór z 1 poł. XVIII w.