MAŁUŻYN
województwo mazowieckie, powiat ciechanowski

(fot. Sylwia Piekarek - 2018)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

(fot. Sylwia Piekarek - 2018)

Położenie. Wieś w gm. Glinojeck, ok. 20 km na pd. – zach. od Ciechanowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wojciecha biskupa i Zwiastowania NPM z 1780 r. Prezbiterium murowane z 1 poł. XVI w., rozbudowane ok. 1640 r. o zakrystię i skarbczyk. Remontowany w 1817, 1853 (dobudowa wieżyczki na sygnaturkę, malowanie wnętrza), 1882 i 1952 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna dębowego (podwaliny) i sosnowego. Prezbiterium szersze od nawy, murowane z cegły z przyporami, zamknięte prostokątnie z zakrystią i skarbczykiem. Kruchta z boku nawy. Dach kryty gontem z neogotycką wieżyczką czworoboczną na sygnaturkę. Zwieńczoną strzelistym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach wybrzuszony w części środkowej z balustradą tralkową. Prospekt organowy z 1900 r. z zakładu Jana Szymańskiego. Polichromia figuralna na stropie i ścianach. Ołtarz główny, ambona i konfesjonał wczesnobarokowe z 1 poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne neogotyckie z XIX w. W oknach witraże z 2006 r. z wizerunkami Zwiastowanie NMP i papieża Jana Pawła II. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1655 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym z lukarnami i sterczyną.

Także warto zobaczyć. Dworek z 1 poł. XIX w.

Literatura. [33][39]