ŁÓDŹ - SKANSEN
województwo łódzkie, powiat łódzki



(fot. Michał Rychlik - 2008)


(fot. Michał Rychlik - 2008)


(fot. Renata Nowińska - 2005 - ul. Nowosolna)


(fot. Brygida Kicińska - 2012)


(fot. Sylwia Piekarek - 2017)


(fot. Renata Nowińska - 2005 - ul. Nowosolna)


(reprodukcja - Volksfreund-Kalender 1938)


(reprodukcja - Volksfreund-Kalender 1938)


(fot. Brygida Kicińska - 2012)


(fot. Brygida Kicińska - 2012)


(fot. Brygida Kicińska - 2012)

Położenie. Dzielnica miasta wojewódzkiego. Skansen Biała Fabryka przy ulicy Piotrkowskiej 282.

Historia. Kościół dla zboru ewangelickiego p.w. Świętego Andrzeja Boboli z lat 1846 – 52. Projekt autorstwa Hilarego Szpilowskiego. W 1945 r. przejęty przez kościół katolicki. W 2007 r. kościół przeniesiono z ulicy Nowosolnej i wyremontowano do skansenu przy Białej Fabryce. Dzwonnicę zostawiono przy pierwotnej lokalizacji.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji słupowo ramowej. Zbudowany z drewna modrzewiowego i jodłowego. Salowy, prezbiterium nie wyodrębnione z nawy, zamknięte prostokątnie. Murowana fasada frontowa z dwoma sterczynami po bokach. Nad wejściem tarcza zegarową i wnęką z malowidłem Świętego Andrzeja. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę nad wejściem. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop belkowy. Wzdłuż ścian bocznych zachowana empora wsparta na kolumnach, ujmująca chór muzyczny z prospektem organowym z firmy braci Walter. Podłoga murowana. Polichromia z przeł. lat 60 i 70 XX w., autorstwa Józefa Wasiołka i Mieczysława Saara. Sceny Zwiastowania Marii, Chrystusa uciszającego fale i wizerunki polskich Świętych. W zakrystii Oko Opatrzności Bożej. Ołtarz i ambona z XIX w. Stary żyrandol. Portret trumienny na blasze z 1857 r. z nazwiskiem Friedrich Krug. Dzwonnica drewniana, zbudowana na planie kwadratu pozostawiona przy ulicy Nowosolnej. Zwieńczona dachem namiotowym. Pastorówka murowana wg projektu Hilarego Szpilowskiego z 1856 r.

Także warto zobaczyć. W Łodzi znajdziemy wiele interesujących miejsc. Kościół drewniany na ul. Ogrodowej i al. Włókniarzy, oraz w Mileszkach i kaplice w Łagiewnikach.

Literatura. [39]

Strona główna