KRASZEWO
województwo mazowieckie, powiat ciechanowski

(fot. Krzysztof Kokoszka - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Ojrzeń, 10 km na pd. od Ciechanowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Zygmunta z p. XVIII w. Zbudowany z fundacji rodziny Modzelewskich. Kościół dobudowano do murowanej kaplicy p.w. Świętej Anny i zakrystii z 2 poł. XVI w. Remontowany w 1825, 1948 r. i latach 1973 – 74 (wymiana gontów na blachę i przebudowa stropów). W ścianach kaplicy wmurowane kule armatnie z okresu potopu szwedzkiego.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy. konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie. Kruchta od frontu nawy. Z boku nawy przylegają murowana gotycka kaplica i zakrystia z skarbczykiem. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z naczółkami od frontu i z tyłu. Nad środkową częścią nawy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz belkowy strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na trzech słupach o prostej linii parapetu z prospektem organowym z 1970 r. zbudowanymi przez Czesława Kruszewskiego. Podłoga z drewnianym parkietem. Ołtarz główny z 1720 r. i ołtarz boczny z ok. 1700 r. barokowe. Ambona barokowo – ludowa z 1726 r. Konfesjonał z XVIII w. Nagrobek drewniany Jana Franciszka Kucharskiego z 1755 r. z leżącą figurą zmarłego. Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej z przeł. XVII i XVIII w. Zbudowana na planie prostokąta, ażurowa z żaluzjami w górnej części z gontowym dachem czterospadowym.

Literatura. [4][33][39]