ELBLĄG (KACZYNOS)
województwo warmińsko - mazurskie, powiat elbląski



(fot. Sylwia Piekarek - 2018)


(fot. Sylwia Piekarek - 2018)


(fot. Sylwia Piekarek - 2018)


(fot. Sylwia Piekarek - 2018)


(reprodukcja pocztówki)


(reprodukcja - Die Bau und Kunstdenkmaler des Kreises Marienburg – Danzig 1919)


(reprodukcja - Protestantischer Kirchenbau des deutschen Ostens in Geschichte und Gegenwart – Wiesenhütter Alfred – Leipzig - 1936)


(zdjęcie z p. XX w.)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, ok. 80 km na pn. – zach. od Olsztyna. Ulica Rawska 16 A.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Błogosławionej Doroty z Mątów z lat 1705 – 06. Zbudowany w Kaczynosie (powiat malborski) i przeniesiony w latach 1981 – 86 na obecne miejsce. Remontowany w 1907 r. po uszkodzeniach podczas powodzi w 1888 r. Uszkodzony przez żołnierzy radzieckich w 1945 r. Później wykorzystywany na magazyn i stodołę dla owiec przez PGR.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wieża kwadratowa od frontu osadzona na nawie. Zwieńczona hełmem czworobocznym i z wieżyczką cebulastą z latarnią. Wewnątrz strop kolebkowy. Malowidło ze stropu Sądu Ostatecznego czeka na konserwację. Wzdłuż ścian empory z prospektem organowym, ozdobione scenami z staro i nowotestamentowej wykonanymi w latach ok. 1728 – 59. Belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania z ok. 1750 r. Ołtarz główny późnobarokowy ze zburzonego w 1950 r. kościoła w Stalewie. Zachowana z pierwotnego wyposażenia rzeźba Dobrego Pasterza autorstwa Martina Hirschfelda. W oknach witraże.

Także warto zobaczyć. Szachulcowy kościół na ul. Kieleckiej i całe miasto. Obok świątyni zrekonstruowano dwór z XVIII w.

Literatura.

Strona główna