JARANTOWICE
województwo kujawsko - pomorskie, powiat wąbrzeski

(fot. Renata Nowińska - 2017)

(reprodukcja - Ostpreussen Bd 10 – Clasen Karl Heine - 1928)

(fot. Renata Nowińska - 2017)

Położenie. Wieś w gm. Wąbrzeźno, ok. 5 km na pn. od miasta.

Historia. Kościół, dawny dla ewangelickiego zboru p.w. Świętego Maksymiliana Kolbego z 1785 r. Zbudowany przez osadników holenderskich. Od 1945 r. użytkowany jako magazyn i po remoncie w 1960 r. wykorzystywany jako sala gimnastyczna szkoły. Od 1989 r. użytkowany jako kościół. Remontowany 2003 – 06. W 2007 r. przyznano pierwszą nagrodę „Modernizacja roku 2006”.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, konstrukcji wieńcowo – zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego na dębowej podwalinie. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Wejście główne z boku nawy. Wysoki dach jednokalenicowy, kryty strzechą z trzciny z czworoboczną wieżyczką w części frontowej. Zwieńczoną blaszanym ośmiobocznym dachem namiotowym. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny o prostej linii parapetu. Belka tęczowa. Skromny ołtarz z krucyfiksem na ścianie.