HRUD
województwo lubelskie, powiat bialski

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Biała Podlaska, ok. 8 km na pn. od miasta.

Historia. Cerkiew prawosławna z k. XIX w. Od 1919 r. przejęta kościół rzymskokatolicki p.w. Zwiastowania NMP i przebudowana. Remontowana w 1928 r. Rozbudowana w 1934 r. – dobudowa zakrystii. Remontowany w 1970 i 1980 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew jednonawowa, konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią i skarbczykiem. Kruchta od frontu z nadbudowaną wieżą o zwężającej się kondygnacji. Zwieńczona dachem namiotowym i blaszanym hełmem stożkowym. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką. Zwieńczoną blaszanym hełmem stożkowym. Wnętrze wyłożone boazerią. Strop płaski w nawie i kolebkowe sklepienie w prezbiterium. Chór muzyczny nadwieszony z ażurową balustradą, o prostej linii parapetu. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i dwa konfesjonały neobarokowe z ok. 1919 r. Chrzcielnica neobarokowa z przeł. XIX i XX w. Ikony z k. XVIII i początku XIX w. Dzwonnica murowana, arkadowa z dzwonem z 1919 r. Obok drewniana plebania z ok. 1919 r.

Literatura. [16f]