GRONOWICE
województwo opolskie, powiat kluczborski

(zdjęcie z lat 50 XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Lasowice Wielkie, ok. 10 km na pd. wsch. od Kluczborka.

Historia. Kościół p.w. Świętego Idziego z 1635 r. Zbudowany w Oleśnie p.w. Ciała Chrystusowego. Przeniesiony na obecne miejsce w 1910 r. Remontowany w 1959 r. Spalony 16.08.1989 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu z izbicą, konstrukcji słupowej. Zwieńczona ośmiobocznym dachem namiotowym, krytym gontem. Dzwon z 1624 r. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną iglicowym hełmem blaszanym. Stropy płaskie, a w prezbiterium z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Ołtarz główny neogotycki z p. XX w. Rzeźbiona Droga Krzyżowa.

Literatura. [24]