GRODZISK WIELKOPOLSKI
województwo wielkopolskie, powiat grodziski



(fot. Marcin Szukała - 2005)


(fot. Marcin Szukała - 2005)


(fot. Brygida Kicińska - 2017)


(fot. Brygida Kicińska - 2017)


(reprodukcja - Katalog Zabytków Sztuki - Powiat Nowotomyski - 1969)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, ok. 40 km na pd. – zach. od Poznania.

Historia. Kościół p.w. Świętego Ducha z 1663 r. Zbudowany staraniem księdza Jana Wolsztyńskiego. Remontowany w 1929 r. W 1961 r. odnowiony pod kierunkiem Teodora Szukały – odkrycie polichromii z 2 poł. XVIII w. Remontowany w 1992 i 1994 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nie orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z boczną zakrystią szachulcową. Niska kwadratowa wieża konstrukcji słupowej, od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona czworobocznym, blaszanym dachem namiotowym z krzyżem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wnętrze otynkowane. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Posadzka ceglana. Polichromia rokokowa z 2 poł. XVIII w. Strop ozdobiony błękitnym niebem ze sceną Koronacji MB przez Boga Ojca i Chrystusa z aniołkami i ornamentem roślinnym. Na ścianach iluzjonistyczne ołtarze. Ołtarz główny barokowy z 1663 r. Ambona i ławki z 1 poł. XVIII w. Liczne rzeźby i obrazy z XVII i XVIII w. Obok kościoła pomnik ku czci kosynierów poległych w 1848 r.

Także warto zobaczyć. Kościół pobernatyński z 1662 r. i kościół z 1 poł. XV w., przebudowany w 1 poł. XVII w. Panoramę grodziską autorstwa Tomasza Szukały.

Literatura. [1][2][6][13]

Strona główna