Kościoły drewniane w Polsce

Serwis "Kościoły Drewniane" powstał z zamysłem przedstawienia bardzo interesujących, ale często pomijanych i niezauważanych perełek architektury. Kościoły drewniane należą do szczególnej kategorii zabytków naszego kraju, są stosunkowo nietrwałym świadkiem dawnych czasów. Występujące kiedyś powszechnie z każdym rokiem ubywa ich, pozostając rzadkością. Szczególnie bolesnym jest fakt zniszczeń, podpaleń, kradzieży w kraju, który podobno tak ceni się kulturę i tradycję.

Architektura ich ściśle powiązana jest z miejscową sztuką ludową, dlatego wyodrębniły się różne typy budownictwa. Mamy do czynienia z kościołami charakterystycznymi dla Podhala, Małopolski, Mazowsza, Śląska czy Wielkopolski. Serwis ten utworzony został utworzony przez pasjonatów jako część większego nazwijmy to vortalu zajmującego się walorami turystycznymi i krajoznawczymi Polski z Wielkopolską na czele( Zamki, Pałace i dwory Polski, Pałace i dwory Wielkopolski). Duża część zdjęć kościołów zgromadzona została podczas wycieczek, przeważnie rowerowych(Ilona i Marcin Szukała z przyjaciółmi). Wszystkie przemyślane wyjazdy turystyczne potrzebują pewnego przygotowania, mamy nadzieję, że udostępnione materiały pomogą również naszym czytelnikom. Gorąco zachęcamy do zwiedzania wszystkich kościółków, oczywiście zwłaszcza na rowerze.

Życzymy miłej lektury.

Autorzy serwisu: Ilona i Marcin Szukała, Marcin Płóciennik

Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim znajomym, którzy nam pomogli, brali udział w naszych wyprawach, przyczynili się do utworzenia witryny "Kościoły Drewniane".