FOLWARKI TYLWICKIE
województwo podlaskie, powiat białostocki

(fot. Grzegorz Ryżewski - 2020)

Położenie. Wieś w gm. Zabłudów, ok. 20 km na pd. – wsch. od Białegostoku.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1819 r. Remontowana w 1870 r. Okradziona w 1965, 1968, 1972, 1982 i we wrześniu 1991 r. z ikon i obrazów. Z Białegostoku każdego roku organizowana jest do świątyni piesza pielgrzymka.

Budowa i wyposażenie. Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej. Orientowana. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi. Kruchta od frontu równa wysokości nawy. Wejście od frontu osłonięte daszkiem wspartym na dwóch słupach. Dach jednokalenicowy, kryty blachą ocynkowaną z dwoma wieżyczkami. Większą ośmioboczną w części frontowej z hełmem ostrosłupowym i mniejszą kwadratową z tyłu. Wewnątrz strop płaski. Ikonostas eklektyczny z przeł. XIX i XX w. Ołtarz z XVIII w.

Także warto zobaczyć. Uroczysko Piatienka z drewnianą kaplicą z 1880 r.