DOBIESZYN
województwo mazowieckie, powiat białobrzeski

(fot. Tomasz Sokołowski - 2006)

Położenie. Wieś w gm. Stromiec, ok. 18 km na wsch. od Białobrzegów.

Historia. Kościół p.w. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus z 1946 r. Zbudowany wg projektu W. Prokulskiego przez budowniczego Józefa Neumana. Remontowany w 1982 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Wieża od frontu z izbicą, osadzona częściowo na nawie. Zwieńczona blaszanym dachem namiotowym. Wejście główne poprzedzone obszernym podcieniem, wspartym na sześciu słupach z mieczami. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z lukarnami i kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym daszkiem namiotowym. Wewnątrz empory wsparty na słupach. Sklepienie kolebkowe w nawie głównej i płaskie w prezbiterium i nawach bocznych. Chór muzyczny umieszczony nad kruchtą z parapetem o prostej linii i z organami o 7 głosach. Budowę organów rozpoczął w 1966 r. Zygmunt Pietrzak, a kontynuował w latach 1967 – 68 Włodzimierz Truszczyński. Ołtarz główny współczesny. Dzwonnica drewniana, w górnej kondygnacji otwarta. Zbudowana na planie prostokąta i zwieńczona dachem dwuspadowym.

Także warto zobaczyć. [9][39]