CHOTUM
województwo mazowieckie, powiat ciechanowski

(fot. Marcin Szukała - 2012)

(fot. Wojciech Fabisiak - 2009)

(fot. Marcin Szukała - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

(fot. Wojciech Fabisiak - 2008)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Ciechanów, ok. 10 km na zach. od miasta.

Historia. Kościół p.w. MB Częstochowskiej z ok. poł. XVII w., prawdopodobnie z 1644 r. Podawana także data budowy: 1715 r. Remontowany w 1900, 1924 i 1953 r., oraz latach 2011 – 13.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, trójbocznie zamknięte z ukośnie dostawioną zakrystią. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę nad prezbiterium. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Druga czworoboczna wieżyczka znajduje się nad nawą. Zwieńczona hełmem ostrosłupowym. Wewnątrz strop płaski z polichromią ornamentalną. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Podłoga z desek drewnianych. Ołtarz główny i ambona późnobarokowe z 1 poł. XVIII w. Kropielnica gotycka z granitu z przeł. XV i XVI w. Ogrodzenie drewniane ze sztachetami.

Literatura. [33]