BORZYSZKOWY
województwo pomorskie, powiat bytowski



(fot. Marcin Szukała - 2008)


(fot. Marcin Szukała - 2008)


(fot. Marcin Szukała - 2008)


(fot. Sylwia Piekarek - 2022)


(reprodukcja - Katalog Zabytków Sztuki - Chojnice, Czersk i okolice - 1979)


(reprodukcja - Katalog Zabytków Sztuki - Chojnice, Czersk i okolice - 1979)

Położenie. Wieś w gm. Lipnica, 18 km na pd. – wsch. od Bytowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina z Tours z lat 1721 – 24. Zbudowany staraniem księdza Wojciecha Kleknera. Remontowany w1913 r. (cieśla A. Lenz) i latach 1936 – 37. W latach 50 XX w. przebudowa przyziemia wieży i dobudowa kruchty od frontu. Odnowiony w 1971 r. – Antoni Rochowicz. W 1995 r. wymiana pokrycia dachu.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, konstrukcji słupowo – ramowej, nadbudowana nad nawą i poprzedzona kruchtą. Zwieńczona iglicowym z blachy miedzianej hełmem z chorągiewką z datą „1993”. Dzwon z 1796 r. odlany przez J.M. Meyera. Druga kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę z dzwonem z 1722 r., odlanym przez M. Wittwercka. Zwieńczoną blaszanym hełmem z chorągiewką. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach o parapecie z prostokątną wystawką w części środkowej. Prospekt organowy z XVIII w. z instrumentem 9 głosowym z 1909 r. autorstwa Augusta Terletzki i Eduarta Wittek. Polichromia naśladująca niebo z gwiazdami. Belka tęczowa z krzyżem i późnobarokowymi rzeźbami Matki Bożej, Świętego Jana Ewangelisty i Świętej Marii Magdaleny z 1 poł. XVIII w. Ołtarz główny klasycystyczny z przeł. XVIII i XIX w. Ołtarze boczne barokowe z 1 poł. XVIII w. Ambona barokowa z poł. XVIII w. z rzeźbami Chrystusa, Ewangelistów i Michała Archanioła zabijającego smoka. Baldachim ozdobiony malowanymi herbami miejscowej szlachty. Chrzcielnica późnobarokowa z 1 poł. XVIII w. Obrazy z 1751 r, St. Sussenbacha.

Także warto zobaczyć. Grób na cmentarzu komendanta organizacji wojskowej GRYF Józefa Gierszewskiego – Ryś zamordowanego 8.07.1943 przez Niemców.

Literatura. [18][28][39]

Strona główna